Boty na koloběžku?

V průběhu mé koloběžkářské kariéry jsem vyzkoušel a viděl už spousty bot. Jezdil jsem v zimě v pohorkách, v létě v sandálech, na dálky jsem používal běžecké boty. Vystřídal jsem různé druhy všech možných kecek a tenisek a pořád to nebylo ono. Až letos z jara jsem padnul na „vodní“ botu od Keenu s tenkou podrážkou a zamiloval se do ní. Dva měsíce jsem ji nosil a neznal lepší botu. Pak jsem zjistil, že na mokru pekelně klouže, ale ani to nás zatím nerozdělilo.  Bohužel jsem koupil poslední pár mé velikosti v republice a další už nejsou a nebudou. Je na čase se podívat po nějaké podobné. Začal jsem zkoumat svět barefoot bot. Zjistil jsem totiž, že tenká měkká, tenká podrážka mi vyhovuje na odraz nejvíc. Navíc klín pod patou, které má většina běžeckých bot, je na koloběžce akorát tak pro zlost.

Barefoot svět je zvláštní. Vyrábí a nosí je zvláštní lidé. Nevím co si mám myslet o tom, když se na stránce shopu s botama dozvím, že bota je veganská. Bohužel jsem se dozvěděl i další věci, třeba že veganská bota má poločas rozpadu tak půl roku. Propadl jsem trudnomyslnosti a šel si dát pořádnej kus vepřový pečeně.

No a pak jsem si šel do Boatparku pro pumpu. Normálně si jdete do svýho oblíbenýho vodáckýho krámu pro pumpu k lodi a už od dveří vidíte regál s botama. A víte,  že zas bude dobře. Bylo mi jasný, že tuhle botu chci i kdyby to byla bota španělská. Trochu jsem znervózněl, když mi Panda dával vybrat mezi dvěma barvama tkaniček. Jsem snad nějakej mětskej dřevorubec nebo co? Jsem barbar z džungle, tak jsem si vzal ty hnědý.

ASTRAL LOYAK: Láska na první nazutí. Tahle bota je od firmy, která se zabejvá vodáckým vybavením, především špičkovejma plovacíma vestama. No a dělají i boty.

O modelu LOYAK výrobce uvádí že:

Pánské boty Astral Loyak nízko-profilové, flexibilní boty, které jsou zároveň extra pohodlné a výkonné. Svými vlastnostmi a vzhledem se z nich stávají super univerzální boty se kterými si můžete v klidu vykračovat ve městě, stejně jako po mokrých kluzkých kamenech na břehu řeky, nebo prašné cestě na treku.

Účel použití: Kajak, Raft, SUP, plachtění, každodenní nošení

Plátno: Hydrofobní plátno pro dlouhou životnost s 2,5 mm vzdušnou síťkou na nártu a jazyku pro lepší prodyšnost

Mezipodrážka: 7 mm tlustá, 45C uzavřená buněčnou EVA pěnou

Podrážka: G.15 guma s dobrou přilnavostí k jakémukoli povrchu, zahnuté drážky ve vzorku, odtokové kanálky na špičce a patě pro odvodnění boty, tloušťka 3,5 mm

Hmotnost: 360 g pár

Tak já to ještě doplním:

Pro mě je ta bota špičková i pro použití na koloběžce. Lehoučká flexibilní bačkůrka, s nízkou podrážkou, která je přesto trochu odtlumená. Skvěle větrá, díky perforované podrážce neklouže na mokru, když se trochu pověnujete impregnaci, tak vydrží i nějakou tu vlhkost. Líbí se mi možnost sešlápnout patu a rychle do ní naskočit jako do bačkory. Stává se že občas někam rychle spěchám (nedělejte že nevíte kam) a to se pak rychlý naskočení do bot hodí. Chápu že co člověk, to jiné nároky a požadavky na botu. Někdo rád tvrdší podrážku, nekdo měkčí botu… Mě osobně Astralka sedla jako žádná předchozí a už ji nesundám. Leda na noc, protože pokaždé když spím v botech, tak mě pak ráno hrozně bolí hlava.