GRAVEL – na asfalt i do lesa

Jak jsem (zase) stavěl silniční koloběžku.

Posledních pár let se ve světě cyklistiky prosazuje tzv. bikepacking. Cykloturistika na kole s bagáží. S minimem nosičů, s bágly umístěnými různě na rámu, řidítkách, vidlici. Všude, kde jen to jde. Jezdí se na MTB kolech, trekingových kolech a na tzv. Gravel kolech.

Gravel znamená v angličtině štěrk. Gravel bike bývá správně zpřevodované silniční kolo 28/28 s berany, obuté na cyklokrosových pláštích. Doplněné o bikepackingovou vidlici s inserty a další vychytávky. Typickým zástupcem této kategorie je třeba Salsa Marakesh. Tohle kolo se o vás postará o víkendu za humny, i na cestě kolem světa.

SAMSUNG CSC

Letošní zima byla dobrá, spousty sněhu, bahna a podmínky na tlustý pláště a blatníky. Odjezdil jsem ji na svém bikepackingovém speciálu WILD THING. S příchodem jara jsem si řekl, že by to chtělo lehkou 28/20 silniční koloběžku na lítání po asfaltu. Poskládal jsem prototyp, jednou ji prohnal po asfaltu. A pak přišel víkend. A já zase nevydržel. Ověsil jsem nebohou silničku bagáží a dal ji okusit lesa: Silniční Morče v lese. Jak píše Honza Vlášek: nejlepší koloběžka je silniční. Jenže ty Durana na osmi BARech přece jen nebyly to pravé.

Mezitím mi přišel rám na stavbu. Rozkaz zněl jasně, přeskládat silniční komponenty z prototypu a hotovo. Jenže jsem to nedal. Komponenty jsem přeskládal, ale kola už ne. Obul jsem pláště které se normálně na silničkách nenosí. Schwalbe G-ONE a dozadu Marathon Racer. Výsledek je ten, že se zvedla světlá výška na „lesních“ 55 mm. A já pochopil gravel filozofii. Lehká rychlá silnička, která docela dobře upaluje po asfaltu, ale v lese se zakousne do hlíny a bahna a postará se o vás. Až na ten Marathon Racer, ten teda na bahně klouže jak namydlenej. S tím budu muset ještě něco udělat. Ale jinak jsem nadšenej. WILD THING si nechám do opravdu těžkých podmínek a o zbytek cest do lesa se postará GRAVEL.

A ta další koloběžka už bude čistě silniční, fakt, slibuju.

Bikepackingu zdar a koloběžkovému zvláště.