ACEPAC – test bikepackingových brašen

ACEPAC bikepacking set – První výlet

Díky klukům z ACEPAC mám příležitost testovat jejich bikepackingové vybavení.
Na mojí crossovou koloběžku jsem vybral set brašen, do kterého by se mělo vejít vybavení na zimní výjezd s přespáním. Brašny jsou vyrobeny z bytelné Cordury, materiál je šetrný k přírodě, vyrábí se z recyklovaných PET lahví. Nepromokavost hlavních brašen zajišťuje vložený „lodní pytel“ s upínáním na suché zipy. Je z příjemně klouzavého materiálu, což usnadňuje třeba pěchování spacáku. Precizně našité popruhy jsou doplněny o přezky Duraflex a suché zipy s gumovými pásky, pro zafixování jednotlivých brašen. Kromě hlavních upínacích prvků, jsou na nich našity oka pro upevnění dalšího vybavení. Brašny se vyrábí v několika barevných variantách, já jsem zvolil zelenou, která dobře zapadne do přírody.

Balení: Už od začátku jsem v hlavě propočítával objem brašen a byl jsem zvědavý, jestli se do nich se svým vybavením vejdu. Na rozdíl od kola jsem ochuzen o možnost instalace podsedlové a rámové brašny, což je hezkých pár litrů objemu navíc.

Na řidítka přišel BAR ROL o objemu 8 -16L. Myslím že jsem ho využil na maximum. Našlapal jsem do něho spacák, karimatku, tyvek, tarp a lehkou péřovku. Kompletní zimní bivak. Do brašny se velmi příjemně balí, díky výše zmiňované vodotěsné vložce. Výsledný válec je díky zarolování konců a stažení popruhy pěkně kompaktní. Namáhané části brašny jsou zesílené podšitím další vrstvou materiálu. Rolováním lze plynule měnit jeho délku a objem v závislosti na množství vybavení uvnitř. Co mě potěšilo, je systém upínání na řidítka. Distanci brašny od řidítek, kvůli brzdovým pákám, zajišťují dvě pěnové kostky. Na řidítka se brašna nejprve přichytí suchými zipy s gumovými proužky kvůli prokluzování. Potom se jednoduše napevno přitáhnou popruhy se samosvornými přezkami. Ve spodní části se ještě přitáhne brašna kolem hlavové trubky popruhem s přezkou. Celá montáž i demontáž je chvilková záležitost.

Na BAR ROL se dvěma přezkami a spodním háčkem upíná BAR BAG o objemu 5L. Opět má vnitřní vodotěsnou vložku, zavírá se rolováním a popruhem na přezku. Na přední straně je našitý „žebříček“ z upínacích popruhů a malá přední kapsa s vodotěsným zipem se dvěma jezdci. Do té se vejdou drobnosti jako doklady, klíče atd. Na bocích jsou ještě dvě vnější síťované kapsičky. Spodek brašny je podšitý zesíleným gumovým materiálem, zřejmě to bude kvůli nečistotám odlétávajícím od předního kola. Brašnu jsem naplnil jídlem, drobnostmi, hygienickými potřebami, vešla se i powerbanka, náhradní rukavice a kulich.


Vybavení na řidítkách jsem doplnil dvěma pouzdry FAT BOTTLE BAG. Upínají se variabilně na dva suché zipy a ve spodní části mají popruh s přezkou pro upevnění na vidlici. Ve spodní části pouzdra je otvor pro odtok vody. Vršek pouzdra je zakončený síťovanou tkaninou se zdrhovadlem. Do jednoho pouzdra jsem dal 1L láhev na vodu se širokým hrdlem a šroubovacím uzávěrem, Druhý jsem použil jako sklad sladkostí. Vejde se do něj spousty různých energetických tyčinek a čokolády.

Na rám, hned za hlavovou trubku, jsem suchými zipy upevnil ROLL FUEL BAG. I tato malá brašna je řešená jako nepromokavá, s rolovacím uzávěrem a zavíráním na popruh s přezkou. Naplnil jsem ho náhradními dušemi, montpákami a skládacím nářadím.

MINIMA POT BAG je další důležitou částí vybavení. Jedná se o pouzdro podobné FAT BOTTLE BAGu, jen je trochu širší. Slouží pro uložení MINIMA SETu a MINIMA SHIELDu. Vršek se uzavírá zdrhovadle stejně jako pouzdro na lahev. Upevňuje se na vidlici podobně jako řidítková brašna. Nejprve suchými zipy s gumovými pásky a poté dotažením popruhů s přezkou. Dva upínací popruhy jsou provlečeny po celém obvodu pouzdra a zajišťuje jeho pevné uchycení. Já jsem měl trochu problém se sklouzáváním pouzdra, mám hranatou karbonovou vidlici, která se směrem dolů zužuje. Nakonec se to na levé noze vidlice vyřešilo upevněním pouzdra až dole u třmenu kotoučové brzdy. Na pravé noze, kde bylo druhé pouzdro naplněné potravinami, jsem to vyřešil jeho zafixováním šňůrkou k vršku vidlice. Trochu jsem se bál, že se pouzdra budou na vidlici různě protáčet a uvolňovat, ale to se nestalo. Držely spořádaně na svém místě i při průjezdech terénem a nerovnostmi.

Vaření: Přesně na míru do MINIMA POT BAGu patří vaření MINIMA SET s MINIMA SHIELDem. Hrnec se skládá se dvou částí velké 0,9L a menší 0,5L dovnitř se vejde malá 230g plynová bomba a vařič, v mém případě PLUS STOVE. Celý set i se závětřím MINIMA SHIELD se je vyroben z hliníku, skládací madla jsou potažena silikonovou bužírkou. Miniaturní vařič PLUS STOVE je skládací ze třech dílů a na jeho tělo se cvaká závětří. Větší z nádob je na spodní straně opatřena „výměníkem“ tepla. Celá sada mi příjde ideální na vaření pro jednoho člověka. Ohřev vody necelého litu vody je díky výměníku a závětří rychlý. Vodu jsem použil na zalití kafe  a polévky a v hlavním hrnci jsem ohříval fazole. Musím pochválit povrch nádob, který se dobře myje.

Závěr: Celé vybavení mě mile překvapilo svojí bytelností, precizností zpracování a řešením upínání. Je vidět že tvůrci při jeho navrhování přemýšleli a zúročili své zkušenosti. Zvolený set je svým objemem dostatečný i pro zimní víkendové vyjížďky. Chválím komplexnost celé řady brašen a především řešení a skladnost „kuchyňského setu“. Vodotěsnost brašen jsem naštěstí neměl příležitost otestovat, ale myslím, že na některé z dalších akcí se to určitě povede.

Produkty můžete koupit na shopu ACEPAC